Heterotoma

Heterotoma planicoris lub Heterotoma merioptera

Heterotoma planicornis występuje w całej Środkowej i Zachodniej Europie, a nawet Północnej Europie aż do Skandynawii. Jest dosyć dobrze poznana.

Heterotoma merioptera występuje w Europie Wschodniej, aż do Azji Mniejsze, zachodnie skrzydło występowania tego pluskwiaka – to Południowa Polska aż do Północnych Włoch. Nie jest zbyt dobrze poznana.

Stworzonko to spotkałam na przedszkolnym żywopłocie – bardzo płochliwe. Gdy tylko próbowałam ustawić na telefonie ostrość, owad odskakiwał kawałek dalej, lub eleganckim ruchem przesuwał się na drugą stronę liścia / gałązki. Mam nadzieję na ponowne z nim spotkanie, tak by móc lepiej uchwycić jego niesamowitą urodę – spłaszczone czułki.

H planicornis –
Można go znaleźć w ziołach i krzewach, rzadziej na drzewach. Przebywają na roślinach takich jak: Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.), Żarnowiec miotlasty (Sarothamnus scoparius), Jeżyna (Rubus L.), Śliwa tarnina (Prunus spinosa L.), Głóg (Crataegus L.), zdrewniałe różowate,
rzadziej na drzewach liściastych takich jak: Olsza (Alnus), Wierzba (Salix), Leszczyna (Corylus), Dąb (Quercus)

Jest mięsożerny – odżywia się m.in: mszycami i innymi małymi stawonogami w różnych stadiach ich rozwoju.
Są sprzymierzeńcami sadowników jako naturalni wrogowie szkodników. Jednak w przypadku braku pokarmu zwierzęcego może być roślinożerny – wysysać pąki kwiatów i niedojrzałych owoców.

Larwy pojawiają się pod koniec V lub na początku VI,
Imago spotykane: VII – IX
podrodzina: orthotylinae

OBSERWACJE: MAZOWIECKIE 2014 VII

BIBLIOGRAFIA: (s178)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *