Przetarcznik wielonóżka (Scutigera coleoptrata)

– parecznik (Chilopoda) z wijów (Myriapoda)

Przetarcznika spotkałam tam gdzie król chodzi piechotą :) w małej ubikacji uroczej greckiej restauracji-ogrodzie. Ja się bardziej spłoszyłam niż robal, który grzecznie zaczekał, aż wrócę z aparatem by go uwiecznić. Podobnie zwierzę to jest bardzo ruchliwe więc chyba miałam szczęście, że tak współpracował. W każdym razie zdjęcia zrobiłam szybko i się oddaliłam. Razem z nogami miała spokojnie 8 cm długości – jeżeli fuga z boku ma ok 5 mm szerokości to tułów tego robaczka mógłby mieć nawet 4 cm.

Długość: tułów ok. 25–38 mm, znalazłam też informację, że może to być 5cm, a z nogami już 7,5–10 cm.

Ilość par nóg: 15 – w tym jedna krótsza – porusza się z prędkością nawet 0,4 m/s czyli 1,44 km/h
Posiada dwa zęby jadowe – ugryzienie jest bolesne ale dla ludzi niegroźne.

Możemy go spotkać głównie w Europie Południowej do ciepłych obszarów Europy Środkowej – pojawia się przede wszystkim tam gdzie uprawiana jest winorośl (w Polsce nie występuje). Jest aktywny głównie nocą. Znajdujemy go pod kamieniami, w winnicach, na murach, w piwnicach i innych pomieszczeniach.

Żywi się owadami, które chwyta ostanią, długą parą odnóży.

OBSERWACJE:

GR, Kreta, 2021 3/VIII

Źródła:
1) Świat Zwierząt, 1991 s.88; Multico i PWRiL, red. H. Garbarczyk
2) MKphasma – exotic animals – https://www.facebook.com/media/set/?set=a.132040894079897.1073741830.130998320850821&type=3
3) https://en.wikipedia.org/wiki/Scutigera_coleoptrata

7 komentarzy do “Przetarcznik wielonóżka (Scutigera coleoptrata)”

  1. Chyba spotkałem to stworzenie w Polsce. Na początku czerwca. W Hajnówce. Również w toalecie. Też uwieczniłem je aparatem fotograficznym.

  2. Matko jedyna to stworzenie zawitało w moim domu nie wiem jakim cudem 😄 o mało nie dostałam zawału gdy zobaczyłam je na drzwiach wejściowych

  3. Jest tych stworzonek sporo na Krecie. Wyglądają fascynująco, choć wzbudzają lekką odrazę (za dużo odnóży) Zastanawiam się, czy to właśnie te stonogi nie podgryzają moich i partnerki nóg w porze nocnej ….

    1. Trzeba by się zaczaić. A gdzie są ugryzienia? Bo w łóżku to pluskwy lubią gryźć nocą. I nie powinno się bagatelizować ich ugryzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *