– parecznik (Chilopoda) z wijów (Myriapoda)
Przetarcznika spotkałam tam gdzie król chodzi piechotą :) w małej ubikacji uroczej greckiej restauracji-ogrodzie. Ja się bardziej spłoszyłam niż robal, który grzecznie zaczekał, aż wrócę z aparatem by go uwiecznić. Podobnie zwierzę to jest bardzo ruchliwe więc chyba miałam szczęście, że tak współpracował. W każdym razie zdjęcia zrobiłam szybko i się oddaliłam. Razem z nogami miała spokojnie 8 cm długości – jeżeli fuga z boku ma ok 5 mm szerokości to tułów tego robaczka mógłby mieć nawet 4 cm.
Długość: tułów ok. 25–38 mm, znalazłam też informację, że może to być 5cm, a z nogami już 7,5–10 cm.
Ilość par nóg: 15 – w tym jedna krótsza – porusza się z prędkością nawet 0,4 m/s czyli 1,44 km/h
Posiada dwa zęby jadowe – ugryzienie jest bolesne ale dla ludzi niegroźne.
Możemy go spotkać głównie w Europie Południowej do ciepłych obszarów Europy Środkowej – pojawia się przede wszystkim tam gdzie uprawiana jest winorośl (w Polsce nie występuje). Jest aktywny głównie nocą. Znajdujemy go pod kamieniami, w winnicach, na murach, w piwnicach i innych pomieszczeniach.
Żywi się owadami, które chwyta ostanią, długą parą odnóży.
OBSERWACJE:
GR, Kreta, 2021 3/VIII
Źródła:
1) Świat Zwierząt, 1991 s.88; Multico i PWRiL, red. H. Garbarczyk
2) MKphasma – exotic animals – https://www.facebook.com/media/set/?set=a.132040894079897.1073741830.130998320850821&type=3
3) https://en.wikipedia.org/wiki/Scutigera_coleoptrata
Chyba spotkałem to stworzenie w Polsce. Na początku czerwca. W Hajnówce. Również w toalecie. Też uwieczniłem je aparatem fotograficznym.
O podziel się swoim zdjęciem! ten gatunek co prawda raczej nie powinien być w Polsce ale zawsze mógł się zawieruszyć lub uciec. U nas podobne mogą być te wije: http://babkawmrowkach.pl/wij-drewniak-lithobius-forficatus/
Matko jedyna to stworzenie zawitało w moim domu nie wiem jakim cudem 😄 o mało nie dostałam zawału gdy zobaczyłam je na drzwiach wejściowych
Zdecydowanie nie jest to spodziewany widok 😂😅
Jest tych stworzonek sporo na Krecie. Wyglądają fascynująco, choć wzbudzają lekką odrazę (za dużo odnóży) Zastanawiam się, czy to właśnie te stonogi nie podgryzają moich i partnerki nóg w porze nocnej ….
Trzeba by się zaczaić. A gdzie są ugryzienia? Bo w łóżku to pluskwy lubią gryźć nocą. I nie powinno się bagatelizować ich ugryzień.
PS to nie jest stonoga! ;) mimo mnogości odnóży :)
Na chodniku sobie szedł :) Bułgaria
Nie posiada on zębów jadowych tylko szczękonóża, znajdują się one na pierwszym segmencie zagłowowym (to w nich znajdują się gruczoły jadowe), i też nimi chwyta pokarm, a nie „ostanią, długą parą odnóży”.
Dziękuję :) poczytam i w wolnej chwili poprawki naniosę!
Spotkałem nad ranem na ścianie wiejskiego domku w gaju oliwnym niedaleko Tortosy, we wrześniu 2024. Chwilę pozostał nieruchomy, po czym szybko zniknął. Ciekawe czy gekony się nimi żywią, bo mieliśmy kilka tych sympatycznych gadów za współlokatorów.
Nie wiem czy gekony je jedzą, ale z tego co czytałam mogą zjeść dziennie kilka karaluchów które wydają się być większe więc kto to wie :) może ktoś nam tu napisze?
Właśnie spotkałem to stworzenie w Szwajcarii niedaleko Alp. Nie było płochliwe, zrobiłem kilka zdjęć.
Witam, mieszkając chwilowo w basemencie (mieszkanie w piwnicy) w Chicago napotkałem na kilka takich okazów mniejszych większych 😅 za bardzo ich nie lubiłem heh po psikaniu specjalnym preparatem do 2-3tyg ich nie widywałem a przynajmniej tak mi się wydawało 😂
Czas spotkań głównie wieczorami haha
Bardzo szybkie oraz mądre umiały szybko uciekać i idealnie wykorzystywać miejsca do ukrycia się jak to robale 😅 ogl nie polecam