Przetarcznik wielonóżka (Scutigera coleoptrata)

– parecznik (Chilopoda) z wijów (Myriapoda)

Przetarcznika spotkałam tam gdzie król chodzi piechotą :) w małej ubikacji uroczej greckiej restauracji-ogrodzie. Ja się bardziej spłoszyłam niż robal, który grzecznie zaczekał, aż wrócę z aparatem by go uwiecznić. Podobnie zwierzę to jest bardzo ruchliwe więc chyba miałam szczęście, że tak współpracował. W każdym razie zdjęcia zrobiłam szybko i się oddaliłam. Razem z nogami miała spokojnie 8 cm długości – jeżeli fuga z boku ma ok 5 mm szerokości to tułów tego robaczka mógłby mieć nawet 4 cm.

Długość: tułów ok. 25–38 mm, znalazłam też informację, że może to być 5cm, a z nogami już 7,5–10 cm.

Ilość par nóg: 15 – w tym jedna krótsza – porusza się z prędkością nawet 0,4 m/s czyli 1,44 km/h
Posiada dwa zęby jadowe – ugryzienie jest bolesne ale dla ludzi niegroźne.

Możemy go spotkać głównie w Europie Południowej do ciepłych obszarów Europy Środkowej – pojawia się przede wszystkim tam gdzie uprawiana jest winorośl (w Polsce nie występuje). Jest aktywny głównie nocą. Znajdujemy go pod kamieniami, w winnicach, na murach, w piwnicach i innych pomieszczeniach.

Żywi się owadami, które chwyta ostanią, długą parą odnóży.

OBSERWACJE:

GR, Kreta, 2021 3/VIII

Źródła:
1) Świat Zwierząt, 1991 s.88; Multico i PWRiL, red. H. Garbarczyk
2) MKphasma – exotic animals – https://www.facebook.com/media/set/?set=a.132040894079897.1073741830.130998320850821&type=3
3) https://en.wikipedia.org/wiki/Scutigera_coleoptrata

3 komentarze do “Przetarcznik wielonóżka (Scutigera coleoptrata)”

  1. Chyba spotkałem to stworzenie w Polsce. Na początku czerwca. W Hajnówce. Również w toalecie. Też uwieczniłem je aparatem fotograficznym.

  2. Matko jedyna to stworzenie zawitało w moim domu nie wiem jakim cudem 😄 o mało nie dostałam zawału gdy zobaczyłam je na drzwiach wejściowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.