Świetliki – rozgwieżdżone niebo, rozświetlona łąka – raj na Ziemi

Korfiańskie świetliki – bajeczne przeżycie. W 2024 roku latały już od pierwszych dni kwietnia, ja obserwowałam je już pod koniec kwietnia. Były one dotychczas błędnie oznaczane. Okazuje się że ich zdolność do synchronicznego błyskania jest charakterystyczna dla bałkańskich świetlików. Niebawem na pewno ich przydział klasyfikacyjny zostanie zaktualizowany – prace w toku.

Okazuje się, że to nie jedyne błyskające owady na Korfu. Miałam przyjemność zrobić jedno z pierwszych zarejestrowanych zdjęć innego świecącego owada którego zdjęcia niebawem wstawię.

Aby je zobaczyć wystarczy przejść się na spacer tuż po zachodzie słońca, o zmroku, ale przed nocą. przez około godzinę te małe owady dzielnie szukają partnerek komunikując się błyskami. Jest ich coraz mniej, gdyż miejskie światła dezorientują je, oszukują i uniemożliwiają znalezienie pary.

Aby je uchronić warto nie zapalać przed nocą lamp w ogrodzie, które je wabią i odwracają uwagę świetlików od siebie. Warto w oknach zawiesić zasłony nieprzepuszczające światło na zewnątrz. Miło by było zachować te owady dookoła nas i móc cieszyć się ich magią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *