Podrząd stonogi (Oniscoidea) to skorupiaki wyższe (Malacostraca) z rzędu równonogów (Isopoda). Równonogi mają po ok 7 par odnóży krocznych tak więc i nasza stonoga ma nóg tylko 14 sztuk (tych na których chodzi). Możemy w Polsce znaleźć stonoga (stonogę) lub prosionka. Obie rodziny wyglądają dosyć podobnie, ponieważ nie znalazłam żadnego sensownego źródła które odróżniałoby je od siebie w sposób łatwy do zauważenia – nie będę ich rozróżniała by nie popełnić błędu.
Często ze stonogami mylone są wije [które już skorupiakami nie są] – jednynie z powodu nazwy. Krocionogi mają krocie nóg – na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że właśnie 100. obrazek na wikipedii przedstawiający wija z gromady dwuparców
również mylony ze stonogą bywa wij- z gromady pareczników : obrazek z wikipedii
Wszystkie te trzy zwierzątka miałam okazję poznać w przedszkolnej zerówce. Podczas zabaw na podwórku zaglądaliśmy pod kamienie i spod nich właśnie wydobywaliśmy naszych przyjaciół do zabawy. Stonogi tresowaliśmy na ogrodzeniowej siatce. Krocionogi głaskaliśmy – gdyż były bardzo miłe w dotyku, wije natomiast omijaliśmy z daleka – ich czerwony kolor nas odstraszał – zresztą zawsze szybko znikały pod gnijącymi liśćmi więc nie mieliśmy nawet szansy ich złapać.
Obrazki przedstawiające stonogi:
to w takim razie czemu nazywa się stonoga, skoro ma 14 par???!!! O co chodzi??!! ?Tego typu????
Bo tak powiedziała typiara od biologii. Tego typu!!! Nogi. Posiadają stonogi. Czego nie rozumiesz typie?! Nietypowy!!!
Nazywa się tak z dwóch powodów:
1. Nazwa pochodzi od słowa stawonogi (są wsm bardzo podobne) do których stonogi należą.
2. Oznacza po prostu, ze stonoga ma WIELE nóg, niekoniecznie 100
Świetny artykuł! Zawsze zastanawiałam się, ile naprawdę nóg ma stonoga. Twoje wyjaśnienia są bardzo interesujące i pouczające. Dziękuję za rozjaśnienie tej biologicznej zagadki!